چت روم
آخرین مطالب

» افرادی که خارج از رشته تحصیلی خود کار می کنند با احتمال بیشتری کارآفرین می شوند ( چهارشنبه 19 آبان 1395 )
» کک نفتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ ( پنجشنبه 13 خرداد 1395 )
» مقایسه تکنولوژی های گندله سازی آلیس چالمرز و لورگی ( پنجشنبه 13 خرداد 1395 )
» انتشار جلد دوم کتاب "راهنمای واکنش گرهای فلوتاسیون" ( پنجشنبه 10 اردیبهشت 1394 )
» جداکننده ی مغناطیسی Steinert HGS با شدت میدان مغناطیسی بیست هزار گاوس ( سه شنبه 23 دی 1393 )
» مشاوره و تدوین مقالات مهندسی فرآوری مواد معدنی ( پنجشنبه 18 دی 1393 )
» کارهایی که در طراحی کارخانه فرآوری مواد معدنی نباید انجام داد (بخش دوم) ( یکشنبه 7 دی 1393 )
» کارهایی که در طراحی کارخانه فرآوری مواد معدنی نباید انجام داد (بخش اول) ( پنجشنبه 4 دی 1393 )
» تحلیل عددی سیستم های ناپیوسته به روش المان های مجزا (DEM) و کاربرد آن در طراحی، بهینه سازی و توسعه در زمینه های علمی و صنعتی ( دوشنبه 24 آذر 1393 )
» جلسه سخنرانی مدلسازی مولکولی در فراوری مواد معدنی ( شنبه 1 آذر 1393 )
» طبقه بندی ابعاد ذرات نرمه ( سه شنبه 28 مرداد 1393 )
» ملاک‌های انتخاب آسیا در فرآوری مواد معدنی ( سه شنبه 17 تیر 1393 )
» مروری بر پیشرفت‌های تکنولوژی در سال‌های اخیر ( سه شنبه 17 تیر 1393 )
» راهنمای واکنشگرهای فلوتاسیون ( سه شنبه 3 تیر 1393 )
» رتبه اول دکتری فرآوری مواد معدنی در سال 1393 ( دوشنبه 2 تیر 1393 )
» مواد فعال (آلیاژهای حافظه دار) ( سه شنبه 13 خرداد 1393 )
» ۱۰ شرکت بزرگ تولید کننده طلای جهان معرفی شدند ( شنبه 20 اردیبهشت 1393 )
» ۱۰ شرکت بزرگ تولید کننده طلای جهان معرفی شدند ( شنبه 20 اردیبهشت 1393 )
» طرح انتقال آب از خلیج فارس به صنایع معدنی جنوب شرق کشور ( چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393 )
» فولادهای کم آلیاژ استحکام بالا HSLA (بخش سوم) ( سه شنبه 2 اردیبهشت 1393 )

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


به وبلاگ فراوری مواد معدنی دانشگاه تربیت مدرس خوش آمدید. این وبلاگ توسط فرخ شفیعی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد فرآوری مواد معدنی دانشگاه تربیت مدرس تهران اداره می‌شود و آماده انجام همکاری در زمینه کارهای ترجمه تخصصی متون معدنی و انجام کارهای آزمایشکاهی می‌باشد. همچنین آماده مشاوره در انجام کارهای پژوهشی مانند سمینار، پایان نامه و طرح های تحقیقاتی است.
تلفن تماس: 09381630723
faravari.mihanblog@gmail.com
ایجاد کننده وبلاگ : فرخ شفیعی

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

وب هكس

Powered by WebGozar

فرم عضویت
نام شما :
نام کاربری :
ایمیل :
کلمه عبور :
تکرار کلمه عبور :
Powered By :hamedmax73
تماس با ما


  • تاریخ ارسال : جمعه 1 دی 1391, 04:45 ب.ظ

شبیه سازی فرآوری مواد معدنی

شبیه سازی فرآوری مواد معدنی

امروز در جهان هیجان انگیزی زندگی می كنیم كه هر رویدادی در آن قابل شبیه سازی است. دلیل این ادعا گسترش بیش از پیش این رشته در همه علوم و بخصوص مهندسی است. بی شك علم مهندسی فرآوری مواد معدنی نیز یكی از شاخه های مهم مهندسی و صنعت است كه از این امر مستثنا نیست. صنعت فرآوری مواد معدنی نقش بسیار مهمی در تولید مواد معدنی با ارزش افزوده ایفا می كند و اهمیت این طرح زمانی نمایان تر می شود كه بدانید بیش از 2 درصد كل انرژی مصرفی جهان ، صرف خردایش مواد می شود و از این رو بهینه سازی و كاهش مقداری از این انرژی بسیار مهم و اقتصادی خواهد بود. اصطلاح فرآوری مواد معدنی ترجمه عبارت Mineral Processing است كه از یك دهه گذشته تاكنون در كشور ما مطرح شده است. در واقع مواد معدنی استخراج شده از معادن برای این كه قابل استفاده در صنعت باشند، باید فرآوری شوند. بخش فرآوری در معدن با هدف حذف مواد ناخواسته(باطله) و افزایش عیار ماده معدنی(تولید كنسانتره) نقش واسطه بخش معدن و صنایع مختلف را ایفا می كند. در این میان اهمیت فلزات یا كاربردهای متعدد بویژه در مصارف جدید بر هیچ كس پوشیده نیست و بخش فرآوری معدن فراهم كننده خوراك اولیه تمام كارخانجات ذوب و تغلیظ فلزات در صنعت متالورژی است. به طور كلی مجموعه عملیات فیزیكی، شیمیایی و فیزیكی شیمیایی است كه روی ماده معدنی انجام می شود تا قابل مصرف در صنعت شود. این مجموعه عملیات شامل مراحل خردكردن، جدایش ثقلی، جدایش مغناطیسی و الكترواستاتیكی است. برای تولید محصول یك روش یا تركیبی از چند روش(متناسب با ویژگی های ماده معدنی) طراحی و اجرا می شود. در حال حاضر، فرآوری به هر عملی گفته می شود كه روی ماده معدنی صورت می گیرد تا آن را قابل مصرف در صنعت كند یا خاصیت جدیدی برای آن ایجاد كند، در نتیجه گستره عمل آن بسیار وسیع تر از آن چیزی است كه قبلا برای ما متصور بود.

بقیه مطالب در ادامه مطلب

منبع: سایت تبیان


انتخاب بهترین روش

شبیه سازی و مدل سازی ابزار مناسبی برای طراحی، تحلیل، بهینه سازی و كنترل مدارها و واحدهای عملیاتی فرآوری مواد معدنی است كه از حدود 40 سال گذشته مورد توجه قرار گرفته است. هدف اصلی همه روش های شبیه سازی، انتخاب بهترین روش و تجهیزات با بیشترین درجه اطمینان و كمترین هزینه است. مدل های شبیه سازی در فرآوری مواد معدنی به طور كلی به سه نوع مدل های تجربی، پدیده شناختی و بنیادی تقسیم بندی می شوند. كشورهای پیشرفته در زمینه معدن و فرآوری مواد معدنی از جمله كانادا، استرالیا، فرانسه و امریكا جزو پیشگامان در زمینه مدلسازی و شبیه سازی محسوب می شوند. در كانادا طرح شبیه سازی فناوری زغال و كانه(SPOC) در سال 1980 آغاز شد. این طرح كه یكی از اولین فعالیت های مشترك بین صنعت، دانشگاه و دولت بود كه برای تهیه بسته نرم افزاری كاملی از برنامه های كامپیوتری مناسب و مفید صورت گرفت و شبیه سازی در عملیات صنعتی را آسان كرد. فعالیت های مشابهی در این خصوص در كشورهای دیگر نیز صورت گرفت. در سال 1984 در امریكا نرم افزار MODSIM ارائه شد. این برنامه یك شبیه ساز حالت پایدار مدارهای فرآوری مواد معدنی بود كه در سال 1985 به صورت تجاری درآمد. در استرالیا هم در سال 1986 اولین نسخه شبیه ساز با عنوان JKSimMet ارائه شد. در همان سال فرانسه نیز اولین نسخه شبیه ساز خود را با عنوان USIMPAC به بازار معرفی كرد. امروزه شبیه سازی بر مبنای مدل های دقت بالا كه از نوع مدل های بنیادی هستند رو به گسترش است. هر چند این مدل ها دارای دقت بالایی هستند ولی به علت داشتن روابط پیچیده و صرف زمان زیاد اجرا در مقیاس صنعتی رایج نشده اند بنابراین در صنعت هم چنان شبیه سازهای مبتنی بر مدل های تجربی و پدیده شناختی به علت سادگی روابط و در عین حال دقت قابل قبول كاربرد دارند. بطوركلی هدف اصلی همه روش های شبیه سازی، بهینه سازی و انتخاب بهترین روش و تجهیزات با بیشترین درجه اطمینان و كمترین هزینه است. به منظور دستیابی به ماده معدنی با ارزش لازم است كه كانی مورد نظر از بقیه كانیهای همراه جدا شود. لازمه این عمل خردایش كانسنگ و رساندن آن به یك اندازه مناسب است. در صنعت این عملیات در 2 مرحله سنگ شكنی و آسیا انجام می شود. در این عملیات یكی از نكات اساسی، كنترل اندازه مواد خروجی از آسیاها برای ورود به مدار جدایش است تا ضمن تولید محصول مورد نظر از اتلاف انرژی برای خردایش ذرات ریز و تولید نرمه جلوگیری شود. این مرحله در اغلب موارد در صنعت از سوی هیدروسیكلون ها انجام می شود. بنابراین یك یا چند آسیا و یك سیستم طبقه بندی كننده كه در یك كارخانه برای دستیابی به ابعاد مورد نظر به كار می روند، مدار آسیا نامیده می شود. هدف اصلی روش های شبیه سازی انتخاب بهترین روش با بیشترین درجه اطمینان و كمترین هزینه است منظور از شبیه سازی حالت پایدار مدارهای آسیا در صفحه گسترده ها، برآورد رفتار ذرات جامد و آب در مدارهای پیوسته متشكل از آسیا و هیدروسیكلون پس از برقراری توازن جرمی جریان مواد جامد و آب در مدار با استفاده از امكانات و قابلیت های محیط صفحه گسترده ها كه رایج ترین آن ها اكسل(Excel) است، می باشد. در واقع در ارتباط با شبیه سازی مدارهای آسیا كنی نرم افزارهای متعددی توسعه یافته اند كه هر یك دارای مزایا و معایبی هستند؛ شبیه سازی و با نگرش بر رفع معایب نرم افزارهای قبلی در صفحه گسترده محیط اكسل توسعه یافته است.

صرفه جویی در انرژی

مطالعه شبیه سازهای مشابه و آشنایی با نحوه طراحی و ارائه آن ها، بررسی و مطالعه شبیه سازها بر مبنای مدل های ریاضی تهیه و ارائه می شوند و در حقیقت مدل های ریاضی به كار گرفته شده در شبیه سازها هستند كه قابلیت و توانایی آن ها را تعیین می كنند. امروزه اهمیت علم شبیه سازی بر هیچ كس پوشیده نیست. دلیل این ادعا گسترش بیش از پیش این رشته در همه علوم و به خصوص مهندسی است. بی شك علم مهندسی فرآوری مواد معدنی نیز به عنوان یكی از شاخه های مهم مهندسی و صنعت از این امر مستثنا نیست. بنابراین همین مقدمه كوتاه برای توجیه علمی و اقتصادی مدل شبیه سازی در فرآوری مواد معدنی كفایت می كند. اهمیت این طرح زمانی نمایان تر می شود كه بدانید بیش از 2 درصد كل انرژی مصرفی جهان صرف خردایش مواد می شود و از این رو بهینه سازی و كاهش مقداری از این انرژی بسیار مهم و اقتصادی خواهد بود. صرف نظر از موارد ذكر شده مهم ترین توانایی این شبیه ساز، تغییر شرایط اولیه و به دنبال آن مشاهده تغییرات حاصل در نتیجه و محصول است كه می تواند كاربر را در یافتن بهترین شرایط عملیاتی كمك كند و به طور كلی، این شبیه ساز می تواند در مطالعات بهینه سازی مدارهای خردایش به كار گرفته شود در ضمن با توجه به محیط اكسل تغییر شرایط بسیار ساده و در دسترس است، به خصوص در مقایسه با شبیه سازهایی كه تحت محیط DOS اجرا می شوند این قابلیت بیشتر به چشم می خورد. هم چنین این شبیه ساز قادر است براحتی داده های ورودی و خروجی برنامه را به صورت تصویری نشان دهد كه در مقایسه با برنامه های مشابه می تواند در تعبیر و تفسیر داده های ورودی و نتایج شبیه سازی كمك فراوانی را در اختیار كاربر قرار دهد. از مزایای دیگر این شبیه ساز استفاده هم زمان 2 مدل است كه در شبیه سازهای مشابه تنها از یكی استفاده شده است. بررسی و مطالعه دقیق مدل های ریاضی موجود برای آسیاها و هیدروسیكلون ها، انتخاب مدل های مناسب و تجزیه و تحلیل دقیق آن ها برای نوشتن برنامه، تهیه نرم افزار محیط اكسل با استفاده از امكانات موجود و افزودن ماكروهای گسترده با زبان VBA و تصدیق و ارزیابی شبیه ساز با استفاده از داده های صنعتی و نرم افزارهای مشابه از دیگر ویژگی های آن هستند.ادامه مطلب
تبلیغات

تبلیغات
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو