تبلیغات
فراوری مواد معدنی
چت روم
آخرین مطالب

» افرادی که خارج از رشته تحصیلی خود کار می کنند با احتمال بیشتری کارآفرین می شوند ( چهارشنبه 19 آبان 1395 )
» کک نفتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ ( پنجشنبه 13 خرداد 1395 )
» مقایسه تکنولوژی های گندله سازی آلیس چالمرز و لورگی ( پنجشنبه 13 خرداد 1395 )
» انتشار جلد دوم کتاب "راهنمای واکنش گرهای فلوتاسیون" ( پنجشنبه 10 اردیبهشت 1394 )
» جداکننده ی مغناطیسی Steinert HGS با شدت میدان مغناطیسی بیست هزار گاوس ( سه شنبه 23 دی 1393 )
» مشاوره و تدوین مقالات مهندسی فرآوری مواد معدنی ( پنجشنبه 18 دی 1393 )
» کارهایی که در طراحی کارخانه فرآوری مواد معدنی نباید انجام داد (بخش دوم) ( یکشنبه 7 دی 1393 )
» کارهایی که در طراحی کارخانه فرآوری مواد معدنی نباید انجام داد (بخش اول) ( پنجشنبه 4 دی 1393 )
» تحلیل عددی سیستم های ناپیوسته به روش المان های مجزا (DEM) و کاربرد آن در طراحی، بهینه سازی و توسعه در زمینه های علمی و صنعتی ( دوشنبه 24 آذر 1393 )
» جلسه سخنرانی مدلسازی مولکولی در فراوری مواد معدنی ( شنبه 1 آذر 1393 )
» طبقه بندی ابعاد ذرات نرمه ( سه شنبه 28 مرداد 1393 )
» ملاک‌های انتخاب آسیا در فرآوری مواد معدنی ( سه شنبه 17 تیر 1393 )
» مروری بر پیشرفت‌های تکنولوژی در سال‌های اخیر ( سه شنبه 17 تیر 1393 )
» راهنمای واکنشگرهای فلوتاسیون ( سه شنبه 3 تیر 1393 )
» رتبه اول دکتری فرآوری مواد معدنی در سال 1393 ( دوشنبه 2 تیر 1393 )
» مواد فعال (آلیاژهای حافظه دار) ( سه شنبه 13 خرداد 1393 )
» ۱۰ شرکت بزرگ تولید کننده طلای جهان معرفی شدند ( شنبه 20 اردیبهشت 1393 )
» ۱۰ شرکت بزرگ تولید کننده طلای جهان معرفی شدند ( شنبه 20 اردیبهشت 1393 )
» طرح انتقال آب از خلیج فارس به صنایع معدنی جنوب شرق کشور ( چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393 )
» فولادهای کم آلیاژ استحکام بالا HSLA (بخش سوم) ( سه شنبه 2 اردیبهشت 1393 )

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


به وبلاگ فراوری مواد معدنی دانشگاه تربیت مدرس خوش آمدید. این وبلاگ توسط فرخ شفیعی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد فرآوری مواد معدنی دانشگاه تربیت مدرس تهران اداره می‌شود و آماده انجام همکاری در زمینه کارهای ترجمه تخصصی متون معدنی و انجام کارهای آزمایشکاهی می‌باشد. همچنین آماده مشاوره در انجام کارهای پژوهشی مانند سمینار، پایان نامه و طرح های تحقیقاتی است.
تلفن تماس: 09381630723
faravari.mihanblog@gmail.com
ایجاد کننده وبلاگ : فرخ شفیعی

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

وب هكس

Powered by WebGozar

فرم عضویت
نام شما :
نام کاربری :
ایمیل :
کلمه عبور :
تکرار کلمه عبور :
Powered By :hamedmax73
تماس با ما


  • تاریخ ارسال : شنبه 24 اسفند 1392, 03:30 ب.ظ

روشهای متداول فرآوری سرب و روی (بخش اول): پرعیارسازی

پرعیارسازی

 پرعیارسازی كانسارهای سرب و روی با عملیات خردایش (سنگ‌شكنی و عملیات آسیا) آغاز می‌شود. پیش از پیدایش روش فلوتاسیون، عمده‌ترین روش جهت پرعیارسازی كانسارهای سرب و روی، روش جدایش ثقلی بود. با اختراع و كشف مواد شیمیایی با درجه انتخاب بالا و پیشرفت‌هایی كه در تكنیك‌های خردایش به وجود آمد، روش فلوتاسیون جایگزین روش ثقلی شد، اگر چه هنوز هم ممكن است روش جدایش ثقلی به عنوان روش پیش تغلیظ در مورد كانسارهای سرب و روی به كار رود.


بقیه مطالب در ادامه مطلب


به منظور دستیابی به درجه آزادی مناسب كانی‌های سرب و روی و افزایش بازیابی آنها در فرآیند، ابتدا برروی سنگ معدن استخراج شده عملیات خردایش انجام می‌شود. مدار خردایش ممكن است شامل مراحل سنگ‌شكنی اولیه و ثانویه، آسیای اولیه و ثانویه و تجهیزات طبقه‌بندی خشك و تر باشد. در این مدار ممكن است مواد معدنی تا حدود چند ده میكرون، بسته به ماهیت و چگونگی كانی‌های با ارزش، به طور یكنواخت خرد شوند. هزینه‌های سرمایه‌ای و جاری تجهیرات خردایش بالا می‌باشد، به همین دلیل پارامترهای اقتصادی در تعیین نوع تجهیزات، مدار و همچنین میزان خردایش نقش عمده‌ای بازی می‌كنند. از دیگر پارامترهای مهم می‌توان به میزان كانه موردنظر جهت تغلیظ مینرالوژی آن (خصوصاً‌ وجود یا عدم وجود پیریت)، سختی و میزان رطوبت مواد اشاره كرد.

عملیات سنگ‌شكنی معمولاً به صورت خشك انجام می‌شود. معمولاً‌ با استفاده از سنگ‌شكن اولیه (سنگ‌شكن فكی یا ژیراتوری كه بیشتر در محل معدن نصب می‌شود) قطر قطعات استخراج شده را تا حدود mm 150 كاهش می‌دهند و سپس مواد معدنی خرد شده به كارخانه كانه‌آرایی منتقل می‌شود. در كارخانه كانه‌آرایی جهت خردایش بیشتر و رسیدن به درجه آزادی موردنظر از سنگ‌شكن مخروطی به عنوان سنگ‌شكن ثانویه استفاده می‌شود كه در ادامه نیز از آسیاهای میله‌ای یا گلوله‌ای استفاده می‌شود.

عملیات آسیا كردن یك عملیات تر می‌باشد. در مرحله آسیاكنی، ممكن است از آسیاهای خودشكن یا آسیاهای نیمه خردشكن استفاده شود. معمولاً بین هر واحد عملیاتی آسیاكنی، برای طبقه‌بندی ذرات خروجی از آسیا از هیدروسیلكون استفاده می‌شود و ذرات درشت دوباره جهت كاهش ابعاد به آسیا برگردانده می‌شوند. معمولاً‌ اندازه ذرات خروجی از مدار آسیا در محدوده 60 تا 70 میكرون می‌باشد. جهت تأمین زمان آماده‌سازی، ممكن است بخشی از مواد شیمیایی كه مورد نیاز در فرآیند فلوتاسیون می‌باشند در داخل آسیا به مواد تحت خردایش اضافه شوند. ظرفیت مدار آسیاكنی ممكن است 7000 تا 9000 تن در روز باشد. مواد خروجی از مدار خردایش پس از آماده‌سازی پالپ و اضافه نمودن مواد شیمیایی وارد مدار فلوتاسیون می‌شوند. فلوتاسیون رایج‌ترین روش مورداستفاده برای پرعیارسازی كانی‌های سرب و روی است. با این وجود كارایی این روش به چهار پارامتر از خصوصیات كانه وابسته است كه عبارت از درجه اكسیدشدگی كانه، فراوانی سولفیدهای آهن، وجود كانی‌های مس و بازی یا اسیدی بودن گانگ هستند. علاوه بر پارامترهای فوق می‌توان به عواملی مانندن یكنواختی اندازه ذرات، استفاده از مواد شیمیایی مناسب برای كانی‌های موردنظر، شرایط آب كه در اتصال مواد شیمیایی به كانی‌ یا حباب‌های هوا دخالت نكند نیز اشاره كرد كه در كارایی عملیات فلوتاسیون تأثیر بارزی دارند. مواد شیمیایی مورداستفاده در فلوتاسیون كانسارهای سرب و روی شامل چهار گروه عمده كلكتورها، كف‌سازها، فعال‌كننده‌ها و بازدارنده‌ها می‌باشند كه بعضی از این مواد كه در مورد فلوتاسیون سرب و روی به كار می‌روند درجدول زیر آورده شده‌اند.

بنابراین در عملیات فلوتاسیون كانی‌های سرب و روی می‌توان با بكار بردن مواد شیمیایی مناسب عمل جدایش را انجام داد. به عنوان مثال اگر پالپ حاوی كانی‌های گالن و اسفالریت باشد، ابتدا با استفاده از گزنتات به عنوان كلكتور و سیانید سدیم (NaCN) به عنوان بازدارنده اسفالریت، گالن شناور می‌شود و به عنوان كنسانتره جمع‌آوری می‌شود. بعد از این كه گالن از پالپ جمع‌آوری شد می‌توان اسفالریت را نیز با اضافه كردن سولفات سدیم (4CuSo) به عنوان فعال كننده و گزنتات به عنوان كلكتور، شناور و بازیابی كرد.

به طور معمول 10 تا 14 سلول فلوتاسیون (از رافر تا رمق‌گیر) به صورت سری قرار می‌گیرند. در سلولهای رافر بیشتر ذرات خالص و درشت شناور می‌شوند، درحالیكه در سلولهای رمق‌گیر ذراتی كه درجه خلوص پائین‌تری داشته و یا فرصت شناور شدن پیدا نكرده‌اند، بازیابی می‌شوند. كنسانتره به دست آمده از بخش پرعیارسازی اولیه وارد سلولهای كلینر می‌شود كه در این مرحله هدف بالا بردن عیار محصول است. كنسانتره به دست آمده از سلولهای كلینر نیز به بخش آبگیری و خشك‌كن فرستاده می‌شوند. در نهایت محصول پرعیار شده كانی سرب جهت استحصال فلز سرب به كوره‌های ذوب منتقل می‌شود. بیشتر كانسارهای سولفیدی شامل تعداد مختلفی كانی مانند كانی‌های سرب، روی، مس و نقره می‌باشند. بنابراین چند مرحله شناورسازی برای بازیابی جداگانه هر كانی موردنیاز است. باطله‌های هر مرحله از عملیات فلوتاسیون اغلب به عنوان خوراك مرحله شناورسازی بعدی مورداستفاده قرار می‌گیرند. نمای شماتیكی از فلوتاسیون خوراكی كه شامل چند كانی مختلف می‌باشد در شکل زیر نشان داده شده است.

بنابراین بسته به نوع كانسار و خوراكی كه جهت فلوتاسیون آماده می‌شود ممكن است چند مرحله شناورسازی وجود داشته باشد.

منبع: سایت پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور

ادامه مطلب
تبلیغات

تبلیغات