چت روم
آخرین مطالب

» افرادی که خارج از رشته تحصیلی خود کار می کنند با احتمال بیشتری کارآفرین می شوند ( چهارشنبه 19 آبان 1395 )
» کک نفتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ ( پنجشنبه 13 خرداد 1395 )
» مقایسه تکنولوژی های گندله سازی آلیس چالمرز و لورگی ( پنجشنبه 13 خرداد 1395 )
» انتشار جلد دوم کتاب "راهنمای واکنش گرهای فلوتاسیون" ( پنجشنبه 10 اردیبهشت 1394 )
» جداکننده ی مغناطیسی Steinert HGS با شدت میدان مغناطیسی بیست هزار گاوس ( سه شنبه 23 دی 1393 )
» مشاوره و تدوین مقالات مهندسی فرآوری مواد معدنی ( پنجشنبه 18 دی 1393 )
» کارهایی که در طراحی کارخانه فرآوری مواد معدنی نباید انجام داد (بخش دوم) ( یکشنبه 7 دی 1393 )
» کارهایی که در طراحی کارخانه فرآوری مواد معدنی نباید انجام داد (بخش اول) ( پنجشنبه 4 دی 1393 )
» تحلیل عددی سیستم های ناپیوسته به روش المان های مجزا (DEM) و کاربرد آن در طراحی، بهینه سازی و توسعه در زمینه های علمی و صنعتی ( دوشنبه 24 آذر 1393 )
» جلسه سخنرانی مدلسازی مولکولی در فراوری مواد معدنی ( شنبه 1 آذر 1393 )
» طبقه بندی ابعاد ذرات نرمه ( سه شنبه 28 مرداد 1393 )
» ملاک‌های انتخاب آسیا در فرآوری مواد معدنی ( سه شنبه 17 تیر 1393 )
» مروری بر پیشرفت‌های تکنولوژی در سال‌های اخیر ( سه شنبه 17 تیر 1393 )
» راهنمای واکنشگرهای فلوتاسیون ( سه شنبه 3 تیر 1393 )
» رتبه اول دکتری فرآوری مواد معدنی در سال 1393 ( دوشنبه 2 تیر 1393 )
» مواد فعال (آلیاژهای حافظه دار) ( سه شنبه 13 خرداد 1393 )
» ۱۰ شرکت بزرگ تولید کننده طلای جهان معرفی شدند ( شنبه 20 اردیبهشت 1393 )
» ۱۰ شرکت بزرگ تولید کننده طلای جهان معرفی شدند ( شنبه 20 اردیبهشت 1393 )
» طرح انتقال آب از خلیج فارس به صنایع معدنی جنوب شرق کشور ( چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393 )
» فولادهای کم آلیاژ استحکام بالا HSLA (بخش سوم) ( سه شنبه 2 اردیبهشت 1393 )

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


به وبلاگ فراوری مواد معدنی دانشگاه تربیت مدرس خوش آمدید. این وبلاگ توسط فرخ شفیعی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد فرآوری مواد معدنی دانشگاه تربیت مدرس تهران اداره می‌شود و آماده انجام همکاری در زمینه کارهای ترجمه تخصصی متون معدنی و انجام کارهای آزمایشکاهی می‌باشد. همچنین آماده مشاوره در انجام کارهای پژوهشی مانند سمینار، پایان نامه و طرح های تحقیقاتی است.
تلفن تماس: 09381630723
faravari.mihanblog@gmail.com
ایجاد کننده وبلاگ : فرخ شفیعی

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

وب هكس

Powered by WebGozar

فرم عضویت
نام شما :
نام کاربری :
ایمیل :
کلمه عبور :
تکرار کلمه عبور :
Powered By :hamedmax73
تماس با ما


  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 19 آبان 1395, 10:24 ب.ظ

افرادی که خارج از رشته تحصیلی خود کار می کنند با احتمال بیشتری کارآفرین می شوند

بعد از هزینه کردن پول و زمان زیاد برای تحصیلات دانشگاهی، چرا افراد حاضر به انتخاب شغلی می شوند که مرتبط با تحصیلات شان نیست؟ حداقل چیزی که بسیاری از افراد در این زمینه تصور می کنند این است که در منطقه ای که زندگی می کنند شغل مرتبط با تحصیلاتشان یافت نمی شود و مجبور به انتخاب شغل های نامرتبط می شوند. اما همه داستان به همین دلیل خلاصه نمی شود. دلیل دیگری که مطرح می شود این است که شرایط بازار کار مهم است. اما حتی در رشته های پایه از جمله فناوری و مهندسی که نرخ بیکاری پایین است بسیاری از افراد که به خوبی آموزش دیده اند، خارج از تحصیلات دانشگاهی شان کار می کنند.

منبع: سایت http://www.skillema.ir

بقیه مطالب در ادامه مطلب


چرا کارکنان حاضر به چنین انتخابی می شوند؟ این انتخاب ها چه پیامدهایی بر درآمد، رضایت شغلی و چشم اندازهای حرفه ای بلند مدت شان دارد؟ چرا چنین عدم انطباقی رایج شده است؟ اینها سوالاتی است که برای کارفرمایان، کارکنان و سیاست گذاران مهم است.

این مقاله نتایج یک پژوهش دانشگاهی است که در ژورنال "علوم سازمانی" چاپ شده و داده های آن برگرفته از بنیاد ملی علوم آمریکا می باشد. در این پژوهش پاسخ های بیش از 25 هزار آمریکایی که دارای مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های علوم و مهندسی بودند مورد ارزیابی قرار گرفت. از جمله نتایج این پژوهش این است که بیش از 10 درصد از افراد نمونه، شغل و رشته تحصیلی شان مرتبط نیست، 30 درصد تا حدودی شغل و رشته تحصیلی مرتبط دارند.

برخی افراد قادر نیستند شغل مرتبط خود را پیدا کنند

تنها 22 درصد از افرادی که شغل و رشته شان همخوانی نداشت دلیل آن را عدم یافتن شغل مرتبط عنوان کردند. پس تقریبا سه چهارم افراد به صورت داوطلبانه وارد شغل متفاوت از تحصیلات خود شده بودند. بنابراین این واقعیت می تواند تا حدودی پاسخگوی چرایی این عدم همخوانی باشد.

برای افرادی که به طور داوطلبانه شغل متفاوتی را انتخاب کردند احتمال اینکه کارآفرین شوند و  کسب و کار شخصی  خود را راه اندازی کنند 50 درصد بیشتر می باشد. شاید شغل نامرتبط آنقد هم که به نظر می رسد بد نیست.

دلایل انتخاب داوطلبانه شغل های نامرتبط

دانشمندان و مهندسان ممکن است به دلیل اینکه علاقه خود را به رشته تحصیلی خود از دست داه اند، شغل نامرتبطی را انتخاب کنند. حتی اگر حقوق و مزایای آن به اندازه شغل اصلیشان نباشد رویارویی با چالش های جدید و دستاوردهای جدید برایشان لذت بخش می باشد.  همچنین کارکنان ممکن است شغل نامرتبط را به دلیل مسائل خانوادگی یا به خاطر اینکه مکان خاصی را ترجیح می دهند انتخاب کنند. در این مطالعه 31 درصد افراد به خاطر مسائل پرداخت و ارتقا، 24 درصد برای تغییرشغل، 7 درصد به خاطر مکان خاص، 6 درصد برای شرایط کاری بهتر، 6 درصد به خاطر مسائل خانوادگی و 4 درصد به دلایل دیگر این انتخاب ها را انجام داده اند.

افرادی که به طور داوطلبانه شغل نامرتبطی را انتخاب کردند به طور میانگین حقوق و رضایت شغلی بالاتری نسبت به افرادی دارند که قادر به پیدا کردن شغل مرتبط نبودند.

داشتن شغل نامرتبط می تواند مفید باشد

 

این مطالعه نشان داد افرادی که شغل نامرتبط دارند بهتر قادر به کسب مهارت های جدید و یادگیری می باشند. کارکنانی که به دلایل شغلی، حقوق و شخصی شغل نامرتبطی دارند با احتمال بیشتری به فعالیت هایی غیر از تحقیق و توسعه مانند مالی، بازاریابی و مدیریت مشغول می شوند. اماکسانی که شغلشان مرتبط است با احتمال بیشتر بر روی مسائل تحقیق و توسعه  تمرکز می کنند.

    داشتن شغلی نامرتبط برای کارآفرین شدن مفید می باشد

جالب توجه است که پژوهش های قبلی نیز استدلال کرده اند که داشتن طیف گسترده ای از مهارت های فنی و مدیریتی ممکن است منافعی برای کارآفرینی داشته باشد. کارآفرینان باید همه فن حریف باشد تا بتواند از پس وظایف متفاوت راه اندازی یک کسب و کار جدید برآید حتی اگر روزی شرکایش برخی از کارها را انجم دهند. بنابراین افرادی که داوطلبانه شغل نامرتبط دارند ممکن است مهارت های جدید و مختلفی را توسعه دهند که همین امر باعث می شود برای کارآفرین شدن بهتر تجهیز شوند.  

 

کسانی که شغل نامرتبط دارند با احتمال بیشتری شغل خود را ترک کنند و آنهایی که دواطلبانه شغل نامرتبط دارند با احتمال بیشتری به سمت کارآفرینی پیش می روند. دلیل دیگر برای نرخ بالای کارآفرینی، هزینه فرصت می باشد. با حقوق و رضایت شغلی پایین با کارآفرین شدن افراد چیز کمتری برای از دست دادن دارند.

   پیامدهای مهم برای مدیران و سیاست گذاران

این پژوهش بر ارزش استخدام کردن کارکنان در رشته های پایه براساس سوابق تحصیلی شان تاکید می کند چرا که کارکنان دارای شغل نامرتبط با احتمال کمتری از شغلشان راضی هستند و با احتمال بیشتری به شرکت های دیگر می روند یا کسب و کاری برای خودشان راه می اندازند. چنین تغییر شغلهایی می تواند پیامدهای منفی برای کارفرمایان فعلی شان داشته باشد.

اما شغلهای نامرتبط ضرورتا برای اقتصاد بد نیست. نتایج این پژوهش برای سیاست گذارانی که به دنبال تشویق کارآفرینی در حوزه تکنولوژی در میان مهندسان و دانشمندان هستند، حاوی اطلاعات مفیدی می باشد. افردای که خارج حوزه علوم پایه فعالیت می کنند ممکن است کمتر مورد توجه قرار گرفته باشند. ولی به طور معمول، دانشمندان و مهندسانی که شغل مرتبط دارند، مهارت های تخصصی خاص خود را دارند و ممکن است مهارت های متنوعی که برای راه اندازی یک کسب و کار موفق ضروری باشد را نداشته باشند. شاید دانشگاه ها باید برنامهِ آموزش دادن مهارت های غیر فنی را به دانشجویان رشته های پایه گسترش دهند چرا که این برنامه ها به طور خاص برای کارآفرینی خیلی با ارزش است.

در نهایت

این اطلاعات ممکن است برای دانشجویان آینده نگر رشته های پایه که می خواهند به شرایط بازار کار و درک تقاضای بازار کار آگاهی یابند مهم باشد چرا که با این اطلاعات می توانند رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند. ضمنا براساس این پژوهش دانشجویانی که در موقع ثبت نام به درستی انتخاب رشته می کنند حقوق، مزایا و رضایت شغلی بهتری در مقایسه با کسانی دارند که بعد از فارغ التحصیلی زمینه شغلی خود را تغییر می دهند.ادامه مطلب
تبلیغات

تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات